• Štítky blogu
Blog
Povinná výbava motocyklu Povinná výbava motocyklu
Tak, jako existuje povinná výbava pro automobily, je rovněž nutná výbava i pro motocykly. Víc aktuálních informací od 13.9.2021 najdete v našem článku... číst celé
Čistírna CLEANGREEN Čistírna CLEANGREEN
Chcete si nechat profesionálně vyčistit kombinézu, kožené moto kalhoty, nebo třeba textilní motorkářskou bundu? Máme pro vás tip na čistírnu CLEANGREE... číst celé
Chceš mít svůj vlastní Motosekáč ?
14.06.2019 Spolupráce
Chceš mít svůj vlastní Motosekáč ?
Nabízíme možnost spolupráce formou franchisingu. Minimální investice, žádná konkurence, pohodová práce. číst celé
Zobrazit všechny články


 

Vyhýbací manévr

Nečekaně se před vámi objeví překážka, mezi zaparkovanými auty vykročí chodec, nebo se cokoliv oddělí z auta před vámi. To jsou okamžiky, kdy nezbyde ani málo času k přemýšlení. Tady pomáhá jenom blesková reakce a naučený manévr.

Vynoří-li se překážka příliš pozdě, nezbývá na brzdění již čas. Proto by se měl každý motorkář naučit vyhýbací manévr.

Vyhýbací manévr na motorce

Trénujte si úhybné manévry a buďte připraveni na to, že je budete muset použít. Díky tomu, že si vyzkoušíte krizové brzdění, budete moci před překážkou do poslední možné chvíle brzdit a potom stylem „zlomení motorky pod sebe“ se překážce vyhnout.

   

Jak na to?

Při malých a středních rychlostech (30 - 50 km/h) při spatření překážky dáme krátce řídítky "kontra" a natlačíme motocykl okolo překážky. Při této rychlosti potřebujeme na tento manévr asi 20 m. Při rychlosti 100 km/h se zvyšuje potřeba asi na 40 m. Nacvičit si jej můžeme na prázdném parkovišti nebo autocvičišti, kde si připravíme dráhu a v dálce stojící přítel nám na poslední chvíli ukáže, máme-li se vyhnout vlevo nebo vpravo.

vyhýbací manévr na motorce

Ještě trochu vysvětlení k pojmu „kontra řídítky“: při vlastním manévru vyhýbání potřebujete bleskurychle změnit směr jízdy. Každý motorkář by měl hluboce rozumět tomu, jak tento způsob řízení funguje. Ať tomu věříte nebo ne, nejrychleji k tomu motorku přinutíte, když zatlačíte dopředu na řídítka tím směrem, kam chcete jet – to znamená: na pravé řídítko, chcete-li jet doprava, na levé - doleva. Ano, na pravé doprava, na levé doleva. Až vám to sepne, a začne vrtat hlavou, tak je to něco podobného, jako když u stojícího jízdního kola chytnete přední kolo a snažíte se otáčet řídítky – kolo se naklání. Silné zatlačení na rukojeť vyvolá za jízdy daleko výraznější a rychlejší reakci, než pouhé přenesení váhy. Zpočátku to zkoušejte opatrně.

Vyhýbací manévr na motorce

Takže cvičte, trénujte a snažte se dokonale zvládnout všechny popsané prvky.

 

Pokud vám to nepůjde, máme pro vás ještě jeden trik - fixování zraku. Podstatou této finty je psychologický poznatek, že jedete vždy tam, kam se díváte. Při vyhýbání teda musíte veškerou silou vůle odtrhnout zrak od překážky (je to proti přírodě, ale jde to zvládnout) a dívat se směrem na volný výjezd.

Hned po spatření překážky od ní musíte odtrhnout zrak a nasměrovat jej tam, kam chcete jet. Budete-li zírat na překážku - odborně se tomu říká fixace cíle – neomylně vrazíte přímo do ní.

vyhýbací manévr na motorce

Správné směřování pohledu do míst, „kde je volno“, dokáže pomoci i při zdánlivě neřešitelné situaci.

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli