• Štítky blogu
Blog
Povinná výbava motocyklu Povinná výbava motocyklu
Tak, jako existuje povinná výbava pro automobily, je rovněž nutná výbava i pro motocykly. Víc aktuálních informací od 13.9.2021 najdete v našem článku... číst celé
Čistírna CLEANGREEN Čistírna CLEANGREEN
Chcete si nechat profesionálně vyčistit kombinézu, kožené moto kalhoty, nebo třeba textilní motorkářskou bundu? Máme pro vás tip na čistírnu CLEANGREE... číst celé
Chceš mít svůj vlastní Motosekáč ?
14.06.2019 Spolupráce
Chceš mít svůj vlastní Motosekáč ?
Nabízíme možnost spolupráce formou franchisingu. Minimální investice, žádná konkurence, pohodová práce. číst celé
Zobrazit všechny články


 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Jak vybrat oblečení a výbavu
  4. Jak vybrat oblečení na motorku

Jak vybrat oblečení na motorku

Na rozdíl od řidičů aut, kteří jsou v případě čelního nárazu chráněni deformační zónou, která může být dlouhá třeba až přes jeden metr, je třeba si uvědomit, že "deformační zónu motorkáře" činí pouze několik milimetrů oblečení, které má na sobě, a také jeho helma. Z toho vyplývá první dobrá rada: používejte opravdu kvalitní oblečení, určené přímo na motorku, hodně pestré – to aby vás bylo co nejvíce vidět.

 

Kožené nebo textilní

 

Kůže nebo textil?

Z pohledu bezpečnosti a ochrany při pádu je dobře padnoucí kožená kombinéza s integrovanými chrániči asi tím nejlepším, co si můžete obléct. Kožené moto oblečení je odborníky považováno za bezpečnější než textilní. Daní za vyšší bezpečnost je určité nepohodlí, které se projeví zvláště při delší jízdě, v horkých dnech, nebo v dešti. 

Textilní moto oblečení odolává počasí lépe a to jak teplému tak deštivému, díky ventilacím, nepromokavým a prodyšným membránám. Proti kůži má textil navrch i v hmotnosti, proto mu dávají přednost cestovatelé. Takové oblečení vaše tělo udrží v příjemné kondici za jakéhokoliv počasí, v zimě vás zahřeje a v létě zase příjemně větrá.

Další pro a proti mezi textilním a koženým moto oblečením najdete zde na našem blogu. 

 

Textilní moto oblečení

 

Výběr materiálu podle typu motorky

Dá se říci, že na každý typ motocyklu je vhodný určitý druh moto oblečení. Motorky lze obecně z hlediska moto oblečení rozdělit na silniční, sportovní, enduro, motokros, cestovní nebo chopper.

Pro sportovní silniční motorky padá jednoznačná volba na kožené oblečení a to z důvodů větší bezpečnosti při pádu při vyšších rychlostech. 

Pro cestovní motorky padá většinou volba na textil, protože je zpravidla nepromokavý, lehčí, lze jej použít i v chladném počasí (díky odnímatelné termovložce), je více univerzální a zvládne i procházku při zastavení třeba na dovolené.

Motokrosové a enduro motorky vyžadují vysokou pohyblivost, lehké a odolné materiály, pohodlný střih, a proto padá jednoznačná volba na lehké textilní moto-oblečení a ochranné doplňky.

Pro motorky s označením chopper nebo cruiser se používá převážně kožené oblečení (ale i textilní). U těchto typů motorek se většinou dbá více na styl, takže spíše záleží na každém, v čem se lépe cítí.

 

Správná velikost moto oblečení

Nejdůležitější vlastnost moto oblečení je schopnost chránit jezdce při pádu. Bunda i kalhoty jsou většinou vybaveny chrániči, proto aby chrániče fungovaly, je naprosto zásadní správná velikost oblečení. Jinak se totiž při pádu chránič posune nebo i otočí a po prodření látky nedokáže zabránit těžko se hojícím odřeninám. Chrániče také plní důležitou funkci a tou je tlumení případných nárazů. Proto by mělo veškeré moto oblečení těsně přiléhat, zvláště v místech, kde se nachází chrániče. 

Zároveň by mělo moto oblečení být pohodlné již při zkoušení a především potom při pozici v sedu na motorce. Při výběru oblečení je pohodlí velmi důležité aby se jezdec mohl co možná nejvíc soustředit na jízdu.

Abyste poznali nejlépe, jak vám bude oblečení od nás sedět, uvádíme u zboží přesné rozměry, které si sami měříme. Způsob jak zboží měříme a tabulky velikostí najdete zde na našem webu.

 

Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte se nás zeptat, přijďte se poradit, nebo nám napište. Rádi vám poradíme.

Přejeme vám mnoho šťastných kilometrů.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli